Zapraszamy na XI Mielecki Festiwal Nauki i Techniki 18-24 IX 2021loga11gora

plakatmin2Po rocznej przerwie spowodowanej trwającą nadal pandemią COVID-19, zdecydowaliśmy się zorganizować w nieco zmienionej formule kolejną edycję Festiwalu. Przede wszystkim odchodzimy od formuły gromadzenia w jednym czasie i w jednym miejscu wielu wydarzeń ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa epidemicznego. Tym samym w okresie od 18 do 24 września 2021 roku zapraszamy szkoły, placówki oświatowo-wychowawcze, stowarzyszenia, fundacje, przedsiębiorstwa do zgłaszania i realizowania własnych inicjatyw edukacyjnych, dla których wspólnym wyróżnikiem będzie obcowanie z nauką, która dostarcza wspaniałych emocji i daje poczucie radości z lepszego zrozumienia otaczającego nas świata. Inspiruje także do realizacji marzeń wedle zasady zapisanej w haśle Festiwalu, które brzmi: „Per aspera ad astra” czyli „Przez trudy do gwiazd”.

W tym roku główne przesłania Festiwalu koncentrują się wokół rozbudzania wśród uczniów zainteresowań naukowo-technicznych związanych z inteligentnymi specjalizacjami województwa podkarpackiego, zrozumienia procesów wywołujących zmiany klimatyczne oraz promowania innowacyjnych rozwiązań w kształceniu zawodowym we współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym.

Pierwszy dzień Festiwalu zostanie wpisany w obchody 75. rocznicy powstania Aeroklubu Mieleckiego im. Braci Działowskich, które zaplanowano na  18 września.

W organizację włącza się również Agencja Rozwoju Przemysłu Oddział w Mielcu oraz mieleccy przedsiębiorcy, zapraszając uczniów pod opieką nauczycieli do odwiedzania mieleckich zakładów pracy znajdujących się na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec. To bardzo cenna inicjatywa, która na pewno może pomóc uczniom w wyborze ich dalszej ścieżki rozwoju naukowego.

Ale jest jeszcze jedno ważne wydarzenie. Będziemy gościć olimpijczyków z Tokio: mielczan Katarzynę Ździebło i Rafała Augustyna oraz złotego medalistę w chodzie na 50 km Dawida Tomalę. Ile w sporcie jest marzeń, ile ciężkiej pracy, ile wyrzeczeń, a ile rozwiązań technologicznych? O tym będziemy rozmawiać z naszymi wybitnymi sportowcami.

Pozostając niezmiennie od 11 już lat koordynatorem Festiwalu, już teraz  nasze zaproszenie kierujemy do:


Zaproszenie dla przedsiębiorstw, szkół zawodowych oraz centrów kształcenia zawodowego z powiatu mieleckiego oraz z województwa podkarpackiego

21 września 2021 

Miejsce:
Regionalne Centrum Transferu Nowoczesnych Technologii Wytwarzania, ul. Wojska Polskiego 2B

Technologie cyfrowe, internet rzeczy, autonomiczne roboty, inteligentne fabryki, sztuczna inteligencja i nierozerwalnie z nią związane pojęcie big data, bez wątpie­nia odmienią świat i wyznaczą człowiekowi nowe role. Dlatego powinnością szkoły staje się obecnie wyposażenie uczniów w nowe kompetencje, których nabywanie powinno zacząć się w powszechnym systemie edukacji i trwać przez całe życie. Nowa wyprawka kompetencyjna kolejnej dekady XXI wieku powinna łączyć pakiet kompetencji cyfrowych z kompetencjami, które w publikacjach anglojęzycznych są definiowane jako „transversal skills”, czyli umiejętności, które można wykorzystać w różnych rolach i zawodach.

Aby skutecznie zrealizować powyższy postulat, niezbędna jest konstruktywna współpraca edukacji z rynkiem pracy. Dlatego też w trakcie seminarium zaproponujemy m.in. model organizacji praktyk uczniowskich, których jednym z kluczowych celów będzie w przyszłości pozyskanie nowych pracowników przez mieleckich przedsiębiorców.

Z kolei w trakcie seminarium podejmiemy dyskusję o możliwych formach organizacji zajęć w systemie pozaformalnym, przedstawione zostaną przykładowe mieleckie rozwiązania w tym zakresie. Będzie to także okazja do promocji kształcenia zawodowego w ramach projektu edukacyjnego „Mielec stawia na zawodowców”

Przewidziane są również prezentacje firm z branż technologicznie nowoczesnych poświęcone stosowanym przez nich rozwiązań technicznych – głównie w obszarach związanych z automatyzacją i robotyzacją.

Godz. 11.00 – 12.15 - Seminarium „Edukacja dla przemysłu – wyzwania dla Polski w perspektywie 2030”

Godz. 12.30 – 13.30 - Panel dyskusyjny ”Kolegia Kompetencji Cyfrowych oraz Branżowe Centra Umiejętności skutecznym pomysłem na nabywanie kwalifikacji rynkowych”

Godz. 14.00 – 15.00 - Mamy pomysł ”Dowartościować technikę w szkole podstawowej”

Godz. 10.00 – 16.00 - Stoiska firm

Godz. 18.00– 20.00 - Gala - wręczenie statuetek „Leonardo”

Zaproszenie dla uczniów Mieleckiego Uniwersytetu Dziecięcego oraz Akademii Umiejętności Technicznych  Leonardo

18-24 września 2021 

NAUKA wcale nie musi być nudna i trudna. To w dużej mierze od nas zależy, czy będzie przynosiła nam radość. Bez wątpienia może być najlepszym pomysłem na rozwijanie zainteresowań oraz spełnienie MARZEŃ. Mówił o tym w trakcie VII Mieleckiego Festiwalu Nauki i Techniki w 2016 roku jedyny polski kosmonauta Mirosław Hermaszewski, który skierował do uczniów następujące słowa:  „Moim marzeniem już od małego dziecka było zostać pilotem samolotów ponaddźwiękowych, a później – kiedy już oblatywałem MIG-21 – polecieć w kosmos. Ja swoje marzenia zrealizowałem. Wszystko zaczyna się od marzeń. Jeśli będziecie podążać za nimi, one się spełnią”. Organizatorzy zajęć w ramach Mieleckiego Uniwersytetu Dziecięcego oraz Akademii „Leonardo” chcą pomóc uczniom w spełnieniu ich marzeń.

Godz. 11.00 – 12.30, 18 września - Pokazy modeli latających

Godz. 9.00 – 12.30, 22 września - Spotkanie z olimpijczykami z Tokio

Godz. 16.00 – 17.30, 22 września - Inauguracja roku akademickiego Mieleckiego Uniwersytetu Dziecięcego oraz Młodzieżowej Akademii Umiejętności Technicznych Leonardo

Warsztaty kreatywne dla uczniów - szczegółowy harmonogram zostanie opublikowany w późniejszym terminie

Zaproszenie dla nauczycieli z przedszkoli oraz szkół z miasta i powiatu mieleckiego

21 – 23  września 2021

Miejsce:
Miejska Biblioteka Publiczna Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu, ul. Kusocińskiego 2

Odkrywanie i uświadomienie własnych zainteresowań i mocnych stron (talentów) jest w istocie poznawaniem osobistego kapitału, który ma procentować przez całe życie. Pomnażanie tego, co w tym momencie mamy jest zawsze możliwe, a starania o ustawiczny rozwój to najlepsza z możliwych inwestycji. Uczniowie często nie zdają sobie sprawy z własnego potencjału i w związku z tym ich decyzje i życiowe wybory są obciążone dużym ryzykiem. To właśnie my – rodzice i nauczyciele – możemy być przewodnikami uczniów w odkrywaniu ich talentów.

Poznaj samego siebie, a stanie przed Tobą otworem cały świat 
[Sokrates]

Godz. 14.30 –16.00, 21 września - Konferencja metodyczna „Każdy uczeń ma talent – szkoła jako miejsce odkrywania i rozwijania uzdolnień uczniów”

Godz. 15.00 – 16.30, 22 września - Konferencja metodyczna zdrowy uczeń w zdrowym środowisku
Godz. 15.00 – 16.30, 23 września - Konferencja metodyczna zdrowy przedszkolak w zdrowym środowisku

W trakcie wszystkich spotkań z nauczycielami będzie prezentowany nowy projekt edukacyjny CKPiDN „Świat zdalnej edukacji”. Jego celem jest wsparcie nauczycieli w prowadzeniu kształcenia na odległość.

loga6dol

efs