Zapraszamy na XI Mielecki Festiwal Nauki i Techniki 18-24 IX 2021
Po rocznej przerwie spowodowanej trwającą nadal pandemią COVID-19, zdecydowaliśmy się zorganizować w nieco zmienionej formule kolejną edycję Festiwalu. Przede wszystkim odchodzimy od formuły gromadzenia w jednym czasie i w jednym miejscu wielu wydarzeń ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa epidemicznego. Tym samym w okresie od 18 do 24 września 2021 roku zapraszamy szkoły, placówki oświatowo-wychowawcze, stowarzyszenia, fundacje, przedsiębiorstwa do zgłaszania i realizowania własnych inicjatyw edukacyjnych, dla których wspólnym wyróżnikiem będzie obcowanie z nauką, która dostarcza wspaniałych emocji i daje poczucie radości z lepszego zrozumienia otaczającego nas świata. Inspiruje także do realizacji marzeń wedle zasady zapisanej w haśle Festiwalu, które brzmi: „Per aspera ad astra” czyli „Przez trudy do gwiazd”.
W tym roku główne przesłania Festiwalu koncentrują się wokół rozbudzania wśród uczniów zainteresowań naukowo-technicznych związanych z inteligentnymi specjalizacjami województwa podkarpackiego, zrozumienia procesów wywołujących zmiany klimatyczne oraz promowania innowacyjnych rozwiązań w kształceniu zawodowym we współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym.
Pierwszy dzień Festiwalu zostanie wpisany w obchody 75. rocznicy powstania Aeroklubu Mieleckiego im. Braci Działowskich, które zaplanowano na 18 września.
W organizację włącza się również Agencja Rozwoju Przemysłu Oddział w Mielcu oraz mieleccy przedsiębiorcy, zapraszając uczniów pod opieką nauczycieli do odwiedzania mieleckich zakładów pracy znajdujących się na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec. To bardzo cenna inicjatywa, która na pewno może pomóc uczniom w wyborze ich dalszej ścieżki rozwoju naukowego.
Ale jest jeszcze jedno ważne wydarzenie. Będziemy gościć olimpijczyków z Tokio: mielczan Katarzynę Ździebło i Rafała Augustyna oraz złotego medalistę w chodzie na 50 km Dawida Tomalę. Ile w sporcie jest marzeń, ile ciężkiej pracy, ile wyrzeczeń, a ile rozwiązań technologicznych? O tym będziemy rozmawiać z naszymi wybitnymi sportowcami.
Pozostając niezmiennie od 11 już lat koordynatorem Festiwalu, już teraz nasze zaproszenie kierujemy do:
Zaproszenie dla przedsiębiorstw, szkół zawodowych oraz centrów kształcenia zawodowego z powiatu mieleckiego oraz z województwa podkarpackiego
21 września 2021
Miejsce:
Regionalne Centrum Transferu Nowoczesnych Technologii Wytwarzania, ul. Wojska Polskiego 2B
Technologie cyfrowe, internet rzeczy, autonomiczne roboty, inteligentne fabryki, sztuczna inteligencja i nierozerwalnie z nią związane pojęcie big data, bez wątpienia odmienią świat i wyznaczą człowiekowi nowe role. Dlatego powinnością szkoły staje się obecnie wyposażenie uczniów w nowe kompetencje, których nabywanie powinno zacząć się w powszechnym systemie edukacji i trwać przez całe życie. Nowa wyprawka kompetencyjna kolejnej dekady XXI wieku powinna łączyć pakiet kompetencji cyfrowych z kompetencjami, które w publikacjach anglojęzycznych są definiowane jako „transversal skills”, czyli umiejętności, które można wykorzystać w różnych rolach i zawodach.
Aby skutecznie zrealizować powyższy postulat, niezbędna jest konstruktywna współpraca edukacji z rynkiem pracy. Dlatego też w trakcie seminarium zaproponujemy m.in. model organizacji praktyk uczniowskich, których jednym z kluczowych celów będzie w przyszłości pozyskanie nowych pracowników przez mieleckich przedsiębiorców.
Z kolei w trakcie seminarium podejmiemy dyskusję o możliwych formach organizacji zajęć w systemie pozaformalnym, przedstawione zostaną przykładowe mieleckie rozwiązania w tym zakresie. Będzie to także okazja do promocji kształcenia zawodowego w ramach projektu edukacyjnego „Mielec stawia na zawodowców”
Przewidziane są również prezentacje firm z branż technologicznie nowoczesnych poświęcone stosowanym przez nich rozwiązań technicznych – głównie w obszarach związanych z automatyzacją i robotyzacją.
Godz. 11.00 – 12.15 - Seminarium „Edukacja dla przemysłu – wyzwania dla Polski w perspektywie 2030”
- O konieczności nabywania nowych kompetencji wynikających ze zmian gospodarczych i technologicznych. Kogo potrzebują firmy w cyfrowej rzeczywistości – dr Tomasz Kulisiewicz, Sektorowa Rada ds. Kompetencji – Informatyka, Polskie Towarzystwo Informatyczne.
- Mapa drogowa włączania kwalifikacji rynkowych do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji na przykładzie „Programowanie obrabiarek skrawających sterowanych numerycznie (CNC)” – Artur Grochowski, firma Mechatronik.
- Edukacja dla przemysłu, przemysł dla edukacji – Zdzisław Nowakowski, CKPiDN w Mielcu, Waldemar Barnaś, dyrektor Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. Oddział w Mielcu, Marta Rokoszak, członek Zarządu, dyrektor personalny PZL Mielec.
- Środowisko dla innowatorów. Rola otwartych warsztatów makerspace w ekosystemie innowacji – Grzegorz Belica, Podkarpackie Centrum Innowacji.
- Wystąpienia gości.
Godz. 12.30 – 13.30 - Panel dyskusyjny ”Kolegia Kompetencji Cyfrowych oraz Branżowe Centra Umiejętności skutecznym pomysłem na nabywanie kwalifikacji rynkowych”
Moderator:
Krzysztof Głomb, prezes Stowarzyszenia Miasta w Internecie, przewodniczący Sekcji Edukacji Cyfrowej Komitetu Informatyki Polskiej Akademii Nauk.
Paneliści:
- Katarzyna Nosalska, dyrektor Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
- Piotr Bartosiak, dyrektor Departamentu Strategii, Kwalifikacji i Kształcenia Zawodowego, MEiN. (trwają uzgodnienia)
- Prof. dr hab. inż. Bolesław Karwat, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
- Dr hab. inż. Włodzimierz Adamski, Stowarzyszenie Inżynierów i Mechaników Polskich.
- Janusz Soboń, Prezes KIRCHHOFF Polska Sp. z o.o
- Gabriel Buchała – wiceprezes Bury Sp. z o.o.
Godz. 14.00 – 15.00 - Mamy pomysł ”Dowartościować technikę w szkole podstawowej”
Uczestnicy:
- nauczyciele techniki ze szkół podstawowych w Mielcu oraz
- Tomasz Kulasa – zastępca dyrektora Departamentu Programów Nauczania i Podręczników MEiN
- dr inż. Tomasz Gałaczyński – kierownik biura projektów rozwojowych PZL Mielec
- Grzegorz Belica – Podkarpackie Centrum Innowacji
- Zdzisław Nowakowski – dyrektor CKPiDN w Mielcu
Godz. 10.00 – 16.00 - Stoiska firm
- ASTOR Sp. z o.o. – Automatyka Sterowanie Transmisja, Oprogramowanie Robotyka, https://www.astor.com.pl
- FRONIUS Polska Sp. z o.o. – innowacyjne rozwiązania w dziedzinie spawania, energii słonecznej i systemów ładowania akumulatorów https://www.fronius.com
- KUKA Polska – światowy producent inteligentnych rozwiązań w dziedzinie automatyzacji https://www.kuka.com/pl
- NAVITEL – nowe technologie w dziedzinie środowiska (sterylizatory powietrza, bramki monitorująco – dezynfekujące), technologie GPS, telekomunikacja https://navitel.pl
- STERTECH Automatyka przemysłowa – automatyzacja i robotyzacja http://stertech.mielec.pl
- ECOPLUS – instalacje fotowoltaiczne http://www.nowa.ecoplus.mielec.pl
- Mechatronik – Artur Grochowski https://mechatronik.pl/
- Revas sp. z o.o. – Branżowe symulacje biznesowe https://revas.pl/
- Neuros.pl – dane, migracje, bezpieczeństwo, empatyczne podejście do wyzwań, https://neuros.pl
Godz. 18.00– 20.00 - Gala - wręczenie statuetek „Leonardo”
W trakcie Gali wręczone zostaną statuetki „Leonardo” w kategoriach:
- Mielecki talent
- Nauka
- Innowacyjne przedsiębiorstwo
- Społeczna odpowiedzialność w biznesie
Galę uświetni występ zespołu muzyki kameralnej The ThreeX. W skład tria wchodzą laureaci międzynarodowych konkursów, (m.in. na Osaka Chamber Music Competition&Festa w Japonii) absolwenci Uniwersytetu Muzycznego w Wiedniu: Krzysztof Kokoszewski – skrzypce, Jacek Stolarczyk – skrzypce, Jacek Obstarczyk – fortepian.
Zaproszenie dla uczniów Mieleckiego Uniwersytetu Dziecięcego oraz Akademii Umiejętności Technicznych Leonardo
18-24 września 2021
NAUKA wcale nie musi być nudna i trudna. To w dużej mierze od nas zależy, czy będzie przynosiła nam radość. Bez wątpienia może być najlepszym pomysłem na rozwijanie zainteresowań oraz spełnienie MARZEŃ. Mówił o tym w trakcie VII Mieleckiego Festiwalu Nauki i Techniki w 2016 roku jedyny polski kosmonauta Mirosław Hermaszewski, który skierował do uczniów następujące słowa: „Moim marzeniem już od małego dziecka było zostać pilotem samolotów ponaddźwiękowych, a później – kiedy już oblatywałem MIG-21 – polecieć w kosmos. Ja swoje marzenia zrealizowałem. Wszystko zaczyna się od marzeń. Jeśli będziecie podążać za nimi, one się spełnią”. Organizatorzy zajęć w ramach Mieleckiego Uniwersytetu Dziecięcego oraz Akademii „Leonardo” chcą pomóc uczniom w spełnieniu ich marzeń.
Godz. 11.00 – 12.30, 18 września - Pokazy modeli latających
Aeroklub Mielecki im. Braci Działowskich
- Start modeli rakiet wykonanych przez dzieci, połączony z konkursem wiedzy o Aeroklubie Mieleckim i lotniczych tradycjach Mielca.
- Pokazy modelarskie – szybowce, motoszybowce i samoloty zdalnie sterowane.
Godz. 9.00 – 12.30, 22 września - Spotkanie z olimpijczykami z Tokio
- Spełniamy swoje marzenia – spotkanie Katarzyny Ździebło, Dawida Tomali i Rafała Augustyna z młodzieżą II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Mielcu.
- Nauka i technikachodu sportowego dla uczniów ze szkół podstawowych nr 1, nr 2, nr 8 i nr 9 – zakończona mini zawodami na 800 m na bieżni stadionu GRYF.
- Lekkoatletyka wizytówką polskiego i mieleckiego sportu – spotkanie z władzami miasta i działaczami Lekkoatletycznego Klubu Sportowego Stal Mielec.
Godz. 16.00 – 17.30, 22 września - Inauguracja roku akademickiego Mieleckiego Uniwersytetu Dziecięcego oraz Młodzieżowej Akademii Umiejętności Technicznych Leonardo
Miejsce:
Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu
- Zespołowy wykład inauguracyjny „Leonardo da Vinci – wybitny artysta, wybitny inżynier” – nauczyciele z II LO im. Mikołaja Kopernika w Mielcu.
- Budowa mostu Leonarda da Vinci – uczniowie z Zespołu Szkół Budowlanych im. Żołnierzy Armii Krajowej.
- Prezentacja „Czy możemy przeciwdziałać globalnemu ociepleniu” – Mirosław Ruszała, Stowarzyszenie Ekoskop, Rzeszów.
- Wywiad z Emilią Wojdyło oraz Grzegorzem Goryczką „Uczeń mistrzem, nauczyciel przewodnikiem”.
- Pokazy ultralekkich modeli samolotów oraz łazika marsjańskiego – uczniowie z Młodzieżowej Akademii Umiejętności Technicznych Leonardo.
- Wręczenie indeksów studentom Mieleckiego Uniwersytetu Dziecięcego.
Warsztaty kreatywne dla uczniów - szczegółowy harmonogram zostanie opublikowany w późniejszym terminie
- Budowa i programowanie robotów dydaktycznych – Sylwester Paterek, Grzegorz Staniszewski, Świat Robotyki.
- Budowa samolotów rzutek – Wojciech Wojdyło, MAUT „Leonardo”.
- Budowa modeli rakiet – Grzegorz Goryczka, MAUT „Leonardo”.
- Nauka programowania z grą edukacyjną Scottie Go! – Barbara Rusin, MAUT „Leonardo”.
Zaproszenie dla nauczycieli z przedszkoli oraz szkół z miasta i powiatu mieleckiego
21 – 23 września 2021
Miejsce:
Miejska Biblioteka Publiczna Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu, ul. Kusocińskiego 2
Odkrywanie i uświadomienie własnych zainteresowań i mocnych stron (talentów) jest w istocie poznawaniem osobistego kapitału, który ma procentować przez całe życie. Pomnażanie tego, co w tym momencie mamy jest zawsze możliwe, a starania o ustawiczny rozwój to najlepsza z możliwych inwestycji. Uczniowie często nie zdają sobie sprawy z własnego potencjału i w związku z tym ich decyzje i życiowe wybory są obciążone dużym ryzykiem. To właśnie my – rodzice i nauczyciele – możemy być przewodnikami uczniów w odkrywaniu ich talentów.
Poznaj samego siebie, a stanie przed Tobą otworem cały świat
[Sokrates]
Godz. 14.30 –16.00, 21 września - Konferencja metodyczna „Każdy uczeń ma talent – szkoła jako miejsce odkrywania i rozwijania uzdolnień uczniów”
Odkrywanie i uświadomienie własnych zainteresowań i mocnych stron (talentów) jest w istocie poznawaniem osobistego kapitału, który ma procentować przez całe życie. Pomnażanie tego, co w tym momencie mamy jest zawsze możliwe, a starania o ustawiczny rozwój to najlepsza z możliwych inwestycji. Uczniowie często nie zdają sobie sprawy z własnego potencjału i w związku z tym ich decyzje i życiowe wybory są obciążone dużym ryzykiem. To właśnie my – rodzice i nauczyciele – możemy być przewodnikami uczniów w odkrywaniu ich talentów.
Poznaj samego siebie, a stanie przed Tobą otworem cały świat
[Sokrates]
- Podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2021/2022. Oferta form doskonalenia nauczycieli na rok szkolny 2021/2022 – doradcy metodyczni, Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu.
- „Między pasją a zawodem, czyli jak pomóc uczniowi w odkrywaniu zainteresowań i mocnych stron?” – Bogusław Krata, doradca zawodowy.
- „Jak interesująco i nieszablonowo pokazywać uczniowi świat nauki?” – Tomasz Madej, Stowarzyszenie Ekoskop, Rzeszów.
- Podzielmy się swoimi doświadczeniami – dyskusja moderowana przez doradców metodycznych.
Godz. 15.00 – 16.30, 22 września - Konferencja metodyczna zdrowy uczeń w zdrowym środowisku
Rozwój cywilizacji w znaczącym stopniu pozytywnie wpłynął na życie człowieka. Pozostajemy jednak narażeni na coraz więcej urazów i chorób, co stanowi negatywne skutki postępu i jest wyzwaniem dla społeczeństw. Najważniejsze czynniki, które mają wpływ na nasze zdrowie to te związane ze stylem życia. Na wiele z nich mamy wpływ głównie za pomocą ochrony otaczającego nas środowiska naturalnego i ochronę zdrowia. Coraz bardziej cenimy otoczenie naturalne niż zmienione przez człowieka. Jego ochrona zależy od każdego z nas i ciągle możemy podejmować działania, które będą przeciwdziałać całkowitej degradacji środowiska. Czas działa na naszą niekorzyść i tu z pomocą przychodzą nam przełomowe osiągniecia technologiczne w dziedzinie wykorzystania niekonwencjonalnych, naturalnych źródeł energii, segregacji odpadów, recyclingu itp. Coraz bardziej zdajemy sobie sprawę, że troska środowisko nie jest już wyborem, jest koniecznością – naszym „być, albo nie być”.
Jeżeli chodzi o ochronę zdrowia szczególne miejsce w jej ramach zajmuje profilaktyka i promocja zdrowia, rozumiana jako tworzenie warunków ułatwiających i zachęcających do prozdrowotnego stylu życia. Działania z zakresu promocji zdrowia należy rozpoczynać już w najmłodszym wieku. Mając na uwadze powiedzenie: „Czym skorupka za młodu nasiąknie …” i to, że edukacja zdrowotna jest długoletnim procesem, w którym bardzo ważne jest kształtowanie nawyków, zachęcamy nauczycieli wychowania przedszkolnego i szkół z powiatu mieleckiego do wzięcia udziału w konferencji, na której to poruszymy ważne aspekty tematyki prozdrowotnej dla dzieci i młodzieży.
Koncentrujmy się na zdrowiu człowieka i sposobach jego utrzymania, a nie na chorobach i sposobach ich leczenia.
[autor nieznany]
- Podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2021/2022. Oferta form doskonalenia nauczycieli na rok szkolny 2021/2022 – doradcy metodyczni, Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu.
- „Weź głęboki oddech, czyli znaczenie czystego powietrza wokół nas” – Mirosław Ruszała, Stowarzyszenie Ekoskop, Rzeszów.
- „Jak realizować edukację zdrowotną w szkole?” – dr Barbara Wolny, nauczyciel konsultant Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie, Oddział w Tarnobrzegu, wojewódzki koordynator Sieci PPZ i SzPZ
- Działania prozdrowotne w praktyce – przykłady dobrych praktyk – wybrane szkoły z Mielca.
Godz. 15.00 – 16.30, 23 września - Konferencja metodyczna zdrowy przedszkolak w zdrowym środowisku
- Podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2021/2022. Oferta form doskonalenia nauczycieli na rok szkolny 2021/2022 – doradcy metodyczni, Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu.
- „Niska emisja – problem czystego powietrza w Mielcu” – Agnieszka Garncarz, Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami, Urząd Miasta w Mielcu.
- „Jak realizować edukację zdrowotną w przedszkolu?” – dr Barbara Wolny, nauczyciel konsultant Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie, Oddział w Tarnobrzegu, wojewódzki koordynator Sieci PPZ i SzPZ
- Działania prozdrowotne i proekologiczne w praktyce – przykłady dobrych praktyk – Przedszkole Miejskie nr 1 w Mielcu im. Kubusia Puchatka, Przedszkole Miejskie nr 6 w Mielcu oraz Przedszkole Miejskie nr 13 w Mielcu.
Działania towarzyszące: Wystawa proc związanych z ekologią, projekcja fragmentów bajki o śmieciach z wykorzystaniem rysunków dzieci z mieleckich przedszkoli.
W trakcie wszystkich spotkań z nauczycielami będzie prezentowany nowy projekt edukacyjny CKPiDN „Świat zdalnej edukacji”. Jego celem jest wsparcie nauczycieli w prowadzeniu kształcenia na odległość.